راه ورود کالاهای ایرانی به بورس ترکیه باز است

راه ورود کالاهای ایرانی به بورس ترکیه باز است

نایب‌رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: ایران و ترکیه تفاهمنامه‌ای در حوزه بازار سرمایه امضا کرده اند و از این پس می‌توان کالاهای ایرانی را در آن فضا عرضه کرد.
به گزارش ایرنا از تارنمای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، «مرتضی لطفی» (سه شنبه) در نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اضافه کرد: انتظار می رود با دیپلماسی قوی، مناسبات تجاری ایران با کشورهای همسایه بهبود یابد.
پیش از این «سید جلال ابراهیمی» دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، اعلام کرده بود حجم روابط تجاری ۲ کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی به پنج میلیارد دلار رسید و همچنان تراز بازرگانی ایران در تجارت با ترکیه مثبت است.
آمارهای غیررسمی نشان می دهد در چهارماهه امسال صادرات ایران به ترکیه ۲ میلیارد و ۵۰۱ میلیون دلار بود و از این کشور یک میلیارد و ۵۴ میلیون دلار به ایران صادرات صورت گرفت.
تراز بازرگانی تهران- آنکارا در چهارماهه امسال یک میلیارد و ۴۴۷ میلیون دلار به سود ایران است.
نایب‌رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران از رفع ممنوعیت مراودات بانکی با پاکستان خبر داد و این امر در بهبود مبادلات بین ۲ کشور موثر دانست.
لطفی یادآوری کرد نشست تجاری ایران و عراق در شهریورماه برگزار می شود و گویا سوریه نیز قرار است در این آیین شرکت کند.
این فعال بخش خصوصی تاکید کرد امروز سوریه و عراق به بازسازی نیازمندند.
وی افزود: باید با اتخاذ دیپلماسی تجاری قوی شرکت‌های ایرانی برای مشارکت جدی در روند بازسازی متقاعد شوند.
لطفی گفت: عربستان به کشورهای همسایه وارد شده است و تلاش می‌کند مانع صادرات کالاهای ایرانی به این کشورها شود. بنابراین موضوع دیپلماسی تجاری فعال ایران باید در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، وزارت امورخارجه دولت دوازدهم موضوع بکارگیری دیپلماسی برای تقویت پیوندهای تجاری را در دستور کار دارد.

اشتراک گذاری این نوشته