جایگاه جهانی آلمان در عرصه تجارت و صنعت

جایگاه جهانی آلمان در عرصه تجارت و صنعت

کشور آلمان به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان در زمینه فرآوری اقتصادی پیشرو است. کشور آلمان با وجود بالاترین میزان تولید داخلی و داشتن بیشترین اعضا در اتحادیه اروپا از مهمترین مناطق تجاری، اقتصادی جهان به شمار می‏رود. با بررسی بازار تجارت جهانی و ارائه خدمات تجارتی کشور آلمان پس از ایالات متحده آمریکا، جایگاه دوم را در رده‏بندی اقتصادی کسب کرده است.
کشور آلمان به عنوان یکی از برترین مناطق اقتصادی جهان با نوآوری در امر اقتصاد و دارا بودن شرکت‏های فعال در عرصه بین‏الملل و همچنین کارمندانی لایق و با انگیزه در نظامی که به شیوه صحیح آموزش داده شده‏اند و ساختاری کاملا توسعه یافته، در زمینه تحقیقاتی و رشد اقتصادی به کامیابی‏های چشمگیری دست یافته است. یکی از مهمترین دلایل موفقیت این کشور در امر اقتصادی را می‏توان موقعیت جغرافیایی آن به خصوص در منطقه اروپا دانست که به دلیل قرارگرفتن در مرکز اروپا با بازارهای اقتصادی، تجاری جدید در جنوب و شرق اروپا ارتباط پیدا کرده و به مقابله می‏پردازد، از این رو با قرار گرفتن در عرصه‏ای رقابتی، سبب شده است تا این کشور در زمینه اقتصادی، تجاری پیشرفتی چشمگیر داشته باشد.
● بازار اقتصادی اجتماعی
قوانین اقتصادی کشور آلمان مطابق با قانونی با نام «بازار اقتصادی اجتماعی» سامان‏دهی شده است. اگرچه این قانون، به طور واقعی در قانون اساسی آلمان نیامده است اما این قانون ویژه اقتصادی در بازار اقتصادی آلمان رعایت می‏شود. این در حالی است که قوانین رفاهی حاکم دراین کشور نیز به طور کامل از قانونی با نام «بازار اقتصادی آزاد» پیروی می‏کند. لازم به ذکر است که ساختار «بازار اقتصادی اجتماعی» به گونه‏ای طراحی شده است که در بازار خرید و فروش با وجود محدودیت‏های موجود از رشد سریع «بازار اقتصادی غیر اجتماعی» جلوگیری کند.
با ذخیره ساختن کالاهای توسعه یافته و متنوع به تولیدکنندگان این موقعیت داده می‏شود تا برای خلاقیت هرچه بیشتر انگیزه یابند و درآمد و سود حاصل را بر اساس میزان کار فردی تقسیم نمایند. همزمان با این مسئله به دلیل تسلط بیشتر قانون «بازار اقتصادی اجتماعی» بر روند تجارت در بازار نسبت به دیگر قدرتهای جناح‏بندی شده، این اطمینان را به کارمندان بخش اقتصادی تجاری می‏دهد که در زمینه مشارکت اجتماعی در عرصه اقتصادی – تجاری هرچه بیشتر پیشرفت کنند.
از این مساله نیز نباید غافل بود که وظیفه اصلی و سیاست حقیقی این نظام ایجاد سیستمی رقابتی و در عین حال معادل برای بهتر کردن فضای تجاری مناسب انواع سلیقه‏ها است و این گونه و با به وجود آمدن چنین فضایی، این نظام هدفمند موجب می‏شود که با تبلیغ هرچه بیشتر رضایتمندی از این سیستم مردم با آگاه شدن از توانایی‏ها و با پرداختن به مسئولیت‏های معین شده به پیشرفت هرچه بیشتر اقتصادی کمک کنند.
● هدایت (کنترل) صادرات جهانی‏
نگاهی واقع‏گرایانه به زندگی اجتماعی در آلمان نشان می‏دهد که کشور آلمان، از زندگی اقتصادی پیشرفته‏تری نسبت به دیگر کشورهای صنعتی جهان برخوردار است. این درحالی است که کشور آلمان به عنوان یکی از سه کشور اصلی در فرآوری صادراتی به شمار می‏رود زیرا، از مجموع هر چهار شغل (حرفه)، یک شغل وابسته به فرآوری صادراتی است. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۰۳ درآمد ناشی از تجارت خارجی کشور آلمان به ۱۲۹ میلیون یورو (euro) رسیده و موجب شد تا کشور آلمان از ایالات متحده آمریکا نیز پیشی گرفته و به مقام اول صادراتی جهان دست پیدا کند.
قدرت بالای کشور آلمان در زمینه رقابت جهانی این کشور را تبدیل به یکی از نیرومندترین مناطق صادراتی کالاهای جهان تبدیل ساخته است.
در سال ۲۰۰۳، فرانسه به عنوان اصلی‏ترین شریک تجاری آلمان شناخته شد. در این بررسی‏ها پس از کشور فرانسه در امر صادرات کشور هلند و ایالات متحده آمریکا قرار گرفتند. مهم‏ترین خریداران محصولات آلمان و استفاده‏کنندگان از خدمات رفاهی این کشور، پس از فرانسه، آمریکا و انگلستان بودند. همچنین ایالات مرکزی و شرقی اروپا به خصوص کشور لهستان، جمهوری چک و مجارستان در رابطه با زمینه تجارت خارجی با کشور آلمان به حد بالایی رسیده بودند.
● موقعیت برتر بین‏المللی
در زمینه جهانی، کشور آلمان یکی از اصلی‏ترین دولت‏های صنعتی جهان به شمار می‏رود. در سالهای اخیر کشور آلمان در زمینه صنعتی به رشد قابل توجهی دست یافته که سبب شده است آلمان در عرصه‏های رقابتی به پیشرفتی قابل ملاحظه دست یابد، این در حالی است که رشد و پیشرفت‏های اقتصادی آلمان در بازارهای بین‏المللی روز به روز در حال پیشرفت است.در طی سال‏ها صنایع آلمان حضور قدرتمندی را در اروپا نیز به دست آورده است. در بین سال‏های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱ سهم تولید صنعتی خودروی آلمان از ۴۸/۲ درصد به ۵۲/۶ درصد افزایش یافته است و در زمینه ساخت ماشین‏آلات نیز از ۴۲/۳ درصد به ۴۴/۴ درصد افزایش یافته بود و در تولید ماشین‏آلات اداری و توسعه ابزار (data) از ۲۴/۹ درصد به ۲۹/۷ درصد افزایش یافته بود.در بین سال‏های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۰ نیز میزان تولید محصولات و خدمات رفاهی آلمان از یکصد هزار و ۷۱۰ بیلیون یورو به یک صد هزار و ۹۸۴ بیلیون یورو رشد داشت. اما این در حالی است که به دلیل ضعف اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۲ این رشد سرعت کمتری یافت و بنابراین درآمد اقتصادی آلمان نیز در سطح جهانی در مقام سوم است.
● صنایع و اجزاء
مهمترین بعد فعالیت‏های اقتصادی آلمان به صورت سنتی همواره صنعت بوده است که بیشترین سهم در تولید اقتصادی این کشور را به خود اختصاص داده است.
چهل و نه هزار کارخانه در این کشور نزدیک به ۶/۴ میلیون کارگر و کارمند در اختیار دارند و منجر به تولید بیش از ۱/۳ تریلیارد یورو می‏شود.
۹۸ درصد از کارخانجات آلمانی متکی به کارخانجات کوچک و متوسط هستند (SME) که از پانصد پرسنل کمتر می‏باشند. گفتنی است کارخانجات کوچک و متوسط (SME) ۳۳ درصد از تولید اقتصادی این کشور را به خود اختصاص می‏دهند.
در کنار توسعه صنعتی، ارائه‏دهندگان بخش‏های خدماتی نیز نقش برجسته ایفا می‏کنند و این موجب شده است که این بخش‏ها به جزیی از صنعت تبدیل شوند. قدیمی‏ترین و اختصاصی‏ترین هسته زندگی اقتصادی کشور آلمان را می‏توان تجارت صنایع دستی دانست، کشور آلمان با دارا بودن بیش از ۸۶۳ هزار حرفه، به عنوان یکی از متنوع‏ترین بخش‏های اقتصادی شناخته شده است و از این مقدار ۱۴ درصد به تجارت صنایع دستی می‏پردازند و به همین دلیل و با متنوع بودن زمینه‏های صنعت، کشور آلمان از جهات مختلفی تبدیل به پیشرو صنعتی در جهان شده است. همچنین کشور آلمان به عنوان سومین تولیدکننده اتومبیل جهان بیش از ۷۰ درصد وسایل نقلیه دنیا را تولید می‏کند. این در حالی است که تولید گیاهی و ماشین‏آلات گوناگون آلمان یکی از فرآوری‏های صنعتی این کشور به شمار می‏رود که از اهمیتی چشمگیر در سطح جهان برخوردار است.
به علاوه کشور آلمان به عنوان یکی از سردمداران صنعت شیمیایی دنیا نیز به شمار می‏رود، این کشور با نوآوری انرژی‏های مختلفی چون اطلاعات تکنولوژی و بیوتکنولوژی در بین کشورهای صنعتی جهان سرآمد است.
آلمان به عنوان منطقه‏ای برای برگزاری نمایشگاه‏های تجاری و ارائه سرویس‏های خدماتی درجهان به شمار می‏رود. با نظر به میزبانی کشورهای مختلف از نمایشگاه‏های تجاری، آلمان را می‏توان در رتبه اول قرار داد. در حدود دو سوم نمایشگاه‏های بخش‏های تجاری خصوصی در کشور آلمان برگزار می‏شود که در میان آنها می‏توان از نمایشگاه کتاب فرانکفورت، نمایشگاه صنعتی هانور (بزرگترین نمایشگاه صنعتی جهان) نمایشگاه کتاب سی بیت (Cebit) و نمایشگاه بین‏المللی موتور در فرانکفورت نام برد. به علاوه از بین ۱۰ سازمان‏دهنده نمایشگاه‏ها در سطح جهان ۵ سهم از این نمایشگاه‏ها در کشور آلمان برگزار می‏شود.
●سرمایه‏گذاری در آلمان
جام جهانی سال ۲۰۰۶ که در آلمان برگزار شد فرصتی مناسب برای این کشور به وجودآورد تا شایستگی خود را به عنوان منطقه‏ای تجاری نشان دهد. دولت مرکزی آلمان، کشورش را برای تشکیل پایگاهی به منظور ایجاد زمینه‏های تجاری آماده ساخت.
این درحالی است که کشور آلمان خود را به شیوه‏ای مدرن و خلاق و نیرومند برای برگزاری جام جهانی فیفا (Fifa) در سال ۲۰۰۶ آماده می‏ساخت و در این برنامه دولت آلمان و صنعت و تجارت آلمان به عنوان تشکیلات صنعتی آلمان همراه با ۲۰ شرکت مختلف متحد شدند و زمینه تجاری مناسبی را برای تاجران فراهم کردند.

منبع : مجله گسترش صنعت

اشتراک گذاری این نوشته